Az optimális egészség és a megfelelő testi működésekhez valójában az összes B-vitaminra szüksége van a szervezetünknek, kulcsfontosságú szerepük van ugyanis a mentális energiánkban, az immunrendszer megfelelő működésében, a stressz kezelésében, a hormontermelés egyensúlyában, az anyagcserében, az emésztésben, valamint a haj és a bőr állapotában is. Azonban most egy kicsit emeljük ki és nézzük meg részletesebben a B9-vitamin és a B12-vitamin szerepét és előnyeit a szervezeten belül.
Ezt a B-vitamin fajtát sokan a babaváró vitaminként is említik, amelynek talán legismertebb neve a folsav. A legtöbb kismama, vagy babát tervező már hallott erről a vitaminról. De valójában milyen szerepe is van a B9-vitaminnak a gyermekvállalásban?
- a magzati idegrendszer fejlődését
- támogatja a DNS és RNS szintézist, valamint hibáik kijavításában is fontos szerepet játszik
- hozzájárul a sejtek növekedéséhez
- szerepet játszik a vörösvérsejtek előállításában és a sejtosztódás támogatásában
- nagy szerepe van az agy egészségének megőrzésében
A B9-vitamin, vagyis a folsav rendkívül fontos az idegcső/velőcső záródási rendellenességek (pl.: nyitott gerinc) kialakulási kockázatának csökkentéséhez. Azonban emellett más élettani tulajdonságok is társíthatók a B9-vitaminhoz. Amellett, hogy a kismamák számára fogyasztása különösen ajánlott, a folsav mindenki számára előnyös, hiszen pozitív hatással van a lélekre, nagyban hozzájárul a lelki egészséghez és a boldogsághoz is. A folsav hiány, valamint a folsav felszívódási zavarok nagy mértékben járulnak hozzá a depresszió kialakulásához, valamint ezek a problémák a depresszió kezelésére alkalmazott gyógyszerek jótékony hatását is akadályozhatják.
A folsavat többek között a babaváró vitamin mellett az öröm és a boldogság vitaminjaként is szokták említeni.
A folsav, vagyis a B9-vitamin természetes forrásai között említhetjük a spárgát, a keresztesvirágzatúakat, a sötétzöld leveles zöldségeket, a teljes kiőrlésű gabonaféléket, a tojássárgáját és a hüvelyeseket egyaránt.
A B9-vitaminnak szoros kapcsolata van a B12-vitaminnal, hiszen megfelelő működésük nagyban függ egymástól. A B12-vitamin kizárólag állati eredetű élelmiszerekből pótolható, így a legnagyobb B12 hiány kockázatnak a vegán étrendet követők, illetve a vegán szoptató anyák csecsemői vannak kitéve. A B12-vitamin felszívódásához kulcsfontosságú a gyomorsav, így e vitamin hiányban veszélyeztetettek a fogamzásgátlókat szedő nők, az alkoholt fogyasztók, a cölikáliások, a savlekötőket szedők és a bélbetegséggel élők egyaránt.
- DNS javításához
- az idegek működéséhez
- a fehérvérsejtek és a vörösvérsejtek képződéséhez
- az agyi funkciók megfelelő folyamatához
- az immunrendszer megfelelő működéséhez
A B12 hiány szédüléshez, gondolkodás zavarhoz, agyi ködösödéshez, a memória romlásához és zavartsághoz, csökkenő immunitáshoz, általános gyengüléshez és fáradékonysághoz vezethet. De ezek mellett szorongás és feszültség is megjelenhet.
B-vitaminokkal és C-vitaminnal az idegrendszer megfelelő működéséért és az egészséges energiaháztartásért.
A B1-vitamin hozzájárulhat a szív megfelelő működéséhez, a B1-, B2-, B3- és B6-vitaminok az idegrendszer, a B6-, B12-vitaminok és a folsav az immunrendszer normális működéséhez.
Magas dózisú, tablettánként 1000 μg B12-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény
Bioaktív B12-vitamin, tablettánként 1500 μg hatóanyag-tartalommal.
Bioaktív B6-vitamin tablettánként 20 mg hatóanyag-tartalommal.
7-féle B-vitamint, tartalmazó étrend-kiegészítő készítmény.
A B12 vitamin részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban, hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez, a normál vörösvérsejt-képződéshez és az immunrendszer normál működéséhez.